Merkez’den birinci ekip İstanbul’a taşındı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) İstanbul’a taşınma sürecini başlattı. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’ndan (TMSF) kiralanan Ümraniye …

Merkez’den birinci ekip İstanbul’a taşındı
Yazar : Tarih : Okunma : 12 views Yorum Yap

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) İstanbul’a taşınma sürecini başlattı. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’ndan (TMSF) kiralanan Ümraniye’deki binaya birinci ekip taşındı. Ankara’dan birtakım çalışanlar da bu hafta İstanbul’da mesaiye başlayacaklar.

Hürriyet gazetesinden Neşe Karanfil’in haberine nazaran, öncelikli ünitelerin taşınma süreci nisan ayının sonuna kadar tamamlanacak.

Nema kararlarının alındığı Para Siyaseti Konseyi (PPK) içtimaları hem Ankara hem de İstanbul’da yapılabilecek.

GEÇEN HAFTA OFİS ETKIN HALE GELDİ 

MB’nin İstanbul’a taşınması 2007 yılında gündeme geldi ve ağır bir formda tartışıldı. 2008 yılında İstanbul’a taşınma hareket planına girdi. Tayyip Erdoğan’ın başbakan olarak açıkladığı fiil planı basın içtimasında, Ziraat, Halk ve Vakıfbank’ın yanı sıra MB’nin de İstanbul’a taşınacağını açıklandı.

İstanbul Finans Merkezi’ne taşınması için hazırlıklar başlatıldı. 2017 yılında yeni bina için tefviz yapıldı fakat temelinin atılmadığı anlaşıldı. MB kaynakları, Banka’nın İstanbul’a taşınmasının tek seferde ve dar bir devrana sıkışmış formda gerçekleşmesinin mümkün olmadığının görüldüğünü belirterek, geçiş sürecinin problemsiz atlatılması ve taşınma aşamasında iş süreçlerinin kesintiye uğratılmaması için Ümraniye’de çalışma ofisi olarak bina kiralandığını söylediler.

Kaynaklar, şubat ayının birinci haftası itibariyle İstanbul çalışma ofisinin etkin hale getirildiğini kaydederken, nisan ayı sonuna kadar ise öncelikli birtakım ünitelerin taşınma işlemlerinin tamamlanmasının planlandığını söylediler.

PPK IÇTIMALARI ANKARA VE İSTANBUL’DA

MB’de her ay, getiri kararının verildiği Para Siyaseti Heyeti (PPK) içtiması yapılıyor. PPK içtimaları için bir gün evvel ön PPK içtiması yapılıyor. Araştırma ve Para Siyaseti Umumi Müdürlüğü’nden ekonomist ve mütehassıslar pahalılık, kamu maliyesi üzere mevzularda sunum yapıyor.

Bankanın vesair birtakım umumi müdüriyetleri de konsey üyeleri tarafından talep edilen hususlarda sunum yapıyor. Öğlenden sonra da şura üyeleri ile kimi umum yöneticilerin katıldığı daha dar kapsamlı bir içtima yapılıyor. PPK içtima gününde ise yalnızca şura üyeleri biraraya geliyor. Ankara’da Yönetim merkezinin 2’nci katında yapılan içtimanın sonucu 14.00’de ilan ediliyor.

MB kaynakları, PPK içtimalarının hem Ankara hem de İstanbul’da yapılması için gerekli altyapının bulunduğunu belirterek, “İhtiyaçlara bağlı olarak PPK içtimaları iki binada da gerçekleştirilebilecek” dediler.

Pahalılık raporu haberlendirme içtimaları ise 2020 yılında dönüşümlü olarak Ankara ve İstanbul’da yapılmaya devam edilecek. Bu arada MB’nin İstanbul Finans Merkezi’ndeki yeni binası için de çalışmaların devam ettiği kaydedildi.

admin (admin@ahiskatv.net)